Jan Herzig

Jan Herzig  profil

astronomie, zeměpis, biologie


Rozhovor

Co pro tebe vítězství ve Zlatém oříšku znamená, proč je pro tebe důležité?

Vítězství ve Zlatém oříšku pro mě znamená opravdu hodně, a to především díky tomu, že mnohem více lidí bude mít možnost dozvědět se o mé práci. Také doufám, že v budoucnu mi právě toto vítězství ještě přinese další příležitosti a možnosti, díky kterým se budu moci ve svém oboru stále zdokonalovat. V neposlední řadě je to též velice dobrý pocit a znamení, že bych se tomuto oboru měl i nadále věnovat.

2.    Jak se chystáš naložit s finanční odměnou za vítězství v soutěži Zlatý oříšek, na co ji chceš použít?    

Finanční odměnu nejspíše použiji, po pečlivém promyšlení a konzultaci s odborníkem, na koupi lepšího dalekohledu s větším průměrem objektivu a pokročilými funkcemi.  

3.    Kdo (kromě tebe) měl z tvého vítězství největší radost, proč a jak jsi to poznal?

Myslím si, že to určitě byla maminka i babička, a to nejen díky tomu, že měly možnost společně se mnou se zúčastnit televizního natáčení. Jejich obrovskou radost jsem poznal podle toho, že po celou dobu od chvíle, kdy jsem se o zisku Zlatého oříšku dozvěděl, jsme společně neřešili prakticky nic jiného. Nemohu však opomenout ani radost ostatních členů rodiny, taťky, dědy i druhých prarodičů. Dále velikou radost z tohoto úspěchu měla rovněž moje paní učitelka třídní a vedoucí astronomického kroužku.

4.    Na co se v roce 2022 ve svém oboru chystáš?

Bezesporu největším úspěchem, kterého bych chtěl dosáhnout, je účast a v nejlepším případě i medaile z Mezinárodní astronomické olympiády (IAO). K takovému úspěchu mě však čeká ještě opravdu dlouhá a nejistá cesta. Dále se určitě budu účastnit dalších soutěží – Biologické, Zeměpisné a Fyzikální olympiády a korespondenčního semináře VÝFUK. Chtěl bych také zkusit štěstí v Chemické olympiádě a možná i v dalších vědomostních soutěžích.

Naše poslání

Nadační fond Zlatý oříšek se zaměřuje na vyhledávání a všestrannou podporu mimořádně nadaných a úspěšných
dětí České republiky.

Ve spolupráci s veřejnými institucemi, médii, sponzory a dárci se pro tyto
děti snažíme přinášet nové šance
a příležitosti, ale také vytvářet takové ekonomické podmínky, aby se mimořádné schopnosti těchto dětí mohly dále rozvíjet a nepromarnil se jejich obrovský potenciál.
Právě ten je naším jedinečným
národním bohatstvím a stojí na
něm budoucnost naší republiky i celého českého národa.

Podpořte nadané děti České republiky
č.ú: 255095320/0300
Účet pro dary z poštovních zásilek:
č.ú: 314492060/0300

PrahaStředočeský krajJihočeský krajPlzeňský krajKarlovarský krajÚstecký krajLiberecký krajKrálovéhradecký krajPardubický krajVysočinaJihomoravský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajZlínský kraj

Zlatý oříšek
již pomohl rozdělit
3.155.835 Kč

Zlatý oříšek podporují

VeoliaPreciosaActivaALZAFénixČEPS, a.s.TextilEco a.s.SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚNadace SovaHodinářství Bechyně