Seznamte se s vítězi soutěže Zlatý oříšek 2020

22. ročník soutěže byl stejně jako mnoho dalších soutěží pro děti poznamenaný celosvětovou pandemií Covid-19. Do poslední chvíle nebylo jasné, zdali vzhledem k rozsahu soutěže a počtu soutěžících, bude vůbec možné realizovat Zlatý oříšek ve standardním formátu včetně jeho celostátního televizního finále.

Nakonec jsme ve spolupráci s Českou televizi vymysleli způsob, jak celou soutěž a především její televizní finále modifikovat, a přitom vyhovět přísným bezpečnostním opatřením.

A toto jsou vítězové Zlatého oříšku 2020:

1.   Klub mladých debrujárů při Gymnáziu Stříbro, Ø 13 let, Stříbro - Plzeňský kraj

Tým mladých a nadšených vědců, kteří zábavnou, efektní i efektivní formou vysvětlují chemické a fyzikální postupy.

Debrujár znamená zručný, šikovný v oblasti přírodních věd. Celosvětové hnutí Debrujárů vzniklo v roce 1991 v Kanadě. V roce 2003 se ke hnutí připojila i skupina žáků z gymnázia ve Stříbře pod vedením fyzikářky Jitky Soukupové. Od té doby tento tým s velkým úspěchem předvádí své fyzikální, chemické a ekologické pokusy nejen v Čechách, ale jezdí s nimi i po světě. Naposledy debrujáři zazářili na Expo Sciences International 2019 v Abú Dhabí a přivezli si zlatou medaili z výstavy za stánek Experimentuj se slavnými fyziky.

2.   Kollert Richard, 12 let, hra na housle, Praha

Výjimečný houslový virtuóz s přízviskem zázračné dítě, držitel mnoha českých i zahraničních cen.

Richard se narodil v Japonsku, na základní školu dochází v Čechách, hru na nástroj studuje ve Švýcarsku stejně jako jeho starší bratr, také vítěz ZO. Richard hraje na housle od svých 3 let, od 5 let koncertuje. Již v té době si ho jako spoluhráče vybral Pavel Šporcl a nastudovali spolu Vivaldiho koncert. Od té doby hrál s mnoha velkými hudebními tělesy v mnoha zemích světa i s významnými hudebníky. Obrovský úspěch měl např. loni na Mezinárodní soutěži ruské televize „Russia Kultura“, kde ve finále hrál s Moskevským filharmonickým orchestrem.

3.   Lubbadová Nora, 11 let, hra na klavír, Praha

Výjimečně talentovaná klavíristka, oceněná na mnoha českých i mezinárodních soutěžích, pro kterou je klavír součást života.

Nora hraje na klavír od 4 let.  Do té doby doma klavír ani neměli, zato od té doby, co klavír v bytě stojí, musí Noru od něj odhánět. Cvičí dokonce i na dovolené, kam s sebou Nora vozí rolovací silikonový pás s klaviaturou. Je velmi ambiciózní a i díky tomu byla vybraná jako stipendistka na roční mistrovský kurz k lektoru Kahánkovi. Jejím snem je koncertovat ve velkém, zcela vyprodaném sále. A to se jí již daří, letos online např. při vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro 2020 nebo na mezinárodní online soutěži v Hongkongu - 2020 The Chopin Avenue Piano Competition Online, kde získala nejen 1. cenu ve své kategorii, ale i speciální cenu za interpretaci F. Chopina.

4.   Mach Daniel, 12 let, dálkové plavání, Kolín – Středočeský kraj

Nejúspěšnější dálkový plavec ČR ve své kategorii, kterého ani chlad nezastaví.

Dan se naučil plavat v 6 letech. Plave rychlostní tratě v bazénu, ale zaměřil se hlavně na ty dálkové na volné vodě. Od letošního jara, kdy byl bazén z nařízení vlády zavřený, dostal od rodičů neoprenový oblek a začal trénovat venku už v 8 °C „teplé“ vodě. Díky tomu si neuvěřitelně posílil fyzičku, což se projevilo na letošním úspěchu: získal nejen 1. místo na Letním Mistrovství České republiky žactva v dálkovém plavání na 5 km žáků, ale stal se i celkovým vítězem Českého poháru v dálkovém plavání v kategorie žáci.

5.   Marek Vítězslav, 12 let, motokros, Pardubice – Pardubický kraj

Velmi nadějný sportovec, majitel titulu rytíř motocyklového sportu z roku 2019.

Vítek se narodil do motokrosové rodiny: otec, děda i bratr matky byli motokrosoví závodníci a Vítek na motorce jezdí od 3 let. První závod absolvoval již ve 4 letech a v 9 letech získal bronz na mistrovství Evropy. Rok 2019 byl pro Vítka velmi úspěšný: stal se vítězem světového poháru i Mistrem Evropy ve třídě 65 ccm, Mezinárodním mistrem ČR ve třídě 65 ccm i ve třídě 85 ccm.

Jenže rok 2020 přinesl mnoho zákazů, závody v Čechách i zahraničí musely být zrušené, a tak Vítek každý víkend pilně trénuje jízdu na náročné pískové trati v Čermné a denně pracuje na své tělesné kondici. 

 6.   Šrámková Andrea, 14 let, tanec, balet, Hradec Králové – Královehradecký kraj

Mimořádně talentovaná tanečnice a sólistka v klasickém baletu, která trénuje třeba i v obýváku.

Andrea je pohybově velmi nadaná, dařilo se jí i v moderní gymnastice, tancuje všechny druhy tance a má ráda sport v každé formě, ale největších úspěchů dosahuje v baletu. Poslední úspěch před Covidem bylo vítězství v konkurzu na sóla pro balet Louskáček v Divadle na Vinohradech, 2 zlaté medaile na národní kvalifikaci Dance World Cup s pozváním na finále DWC do Itálie, a před tím samé zlaté medaile za sólo balet Kitri, Faraonova dcera nebo sólo moderní tanec v soutěžích Grand Prix Dance Olomouc, Baletní mládí Praha, Ave Bohemia Praha.

 7.   VOJA tým: Dvořák Vojtěch/Vávra Jan, Ø 13,5 let, vesmír a kosmonautika, Roudnice nad Labem – Ústecký kraj

Akční tým, který dokonale ovládá práci s moderní technologií a náročné překážky chápe jako výzvu.

Tým vznikl v roce 2020, náhodou, díky Covidu, aby se kluci nenudili, když nemohli do školy. Na poslední chvíli podali přihlášku do soutěže Moon Camp Challenge pořádané Evropskou kanceláří pro vzdělávání o vesmíru - ESERO. Úkolem soutěže bylo navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad základnu na Měsíci, která udrží naživu minimálně 2 astronauty. Jenže soutěž byla jen pro skupiny, proto vznikl VOJA tým. Během měsíce a půl Vojta s Honzou intenzivně pracovali na své základně a vyhráli 1. místo v kategorii do 14 let Explorers v konkurenci 135 týmů z 24 zemí světa.

 

 

Naše poslání

Nadační fond Zlatý oříšek se zaměřuje na vyhledávání a všestrannou podporu mimořádně nadaných a úspěšných
dětí České republiky.

Ve spolupráci s veřejnými institucemi, médii, sponzory a dárci se pro tyto
děti snažíme přinášet nové šance
a příležitosti, ale také vytvářet takové ekonomické podmínky, aby se mimořádné schopnosti těchto dětí mohly dále rozvíjet a nepromarnil se jejich obrovský potenciál.
Právě ten je naším jedinečným
národním bohatstvím a stojí na
něm budoucnost naší republiky i celého českého národa.

Podpořte nadané děti České republiky
č.ú: 255095320/0300
Účet pro dary z poštovních zásilek:
č.ú: 314492060/0300

PrahaStředočeský krajJihočeský krajPlzeňský krajKarlovarský krajÚstecký krajLiberecký krajKrálovéhradecký krajPardubický krajVysočinaJihomoravský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajZlínský kraj

Zlatý oříšek
již pomohl rozdělit
3.155.835 Kč

Zlatý oříšek podporují

Lacina FoundationVeoliaNF  VeoliaPreciosaToyotaInnogyPricewaterhouseCoopersActivaALZAFénixČEPS, a.s.ŽPSVTextilEco a.s.ČDSIKO KOUPELNY & KUCHYNĚNadace Naše dítě  Nadace SovaHodinářství BechyněKŠD Legal